Waargenomen vogelsoorten in april 2025
April, deze maand heeft een eigen wil. Dit jaar was het een mooie maand, zonovergoten! Weinig nattigheid, in het begin van de maand nog wat nachtvorst en soms frisse noord tot noordoostenwind. Later in de maand draaide deze dan weer meer zuidelijk en werd het warmer. Kortom het tegenovergestelde van vorig jaar! Met een droge februari en maart en ook een minder dan normale neerslag in april is het een droog voorjaar. De waterbuffer van vorig jaar heeft goed werk verricht. Maar nu moeten we toch echt weer zuinig zijn op ons regenwater.
De baan ligt er prachtig bij. Snelle greens en mooie groene fairways. Heerlijk om te golfen!
Veel vogels zijn weer terug uit hun winterkwartieren. Zwaluwen zagen we al vroeg in april. Fitis en zwartkop waren ook snel op sterkte en laten hun mooie zang horen. Kleine karekieten zijn er nog niet veel en ook de grasmus is nog maar sporadisch gezien. De koekoek daarentegen laat zich goed horen en zien, echt een vogel van onze baan. De bonte vliegenvanger is er ook weer en overal hoor je hun kenmerkende zang. 20 jaar geleden was het nog een bijzonderheid, nu is het een veel voorkomende insectenvanger. Ook zijn er mooie waarnemingen gedaan, zo zag Roel een roerdomp en we zagen tot twee keer een rode wouw boven onze baan. Waaaauw zou ik zeggen, zo’n grote sierlijke vogels.
Onze baan verandert qua landschap. De begroeiingen in de baan worden hoger. Het open karakter wordt minder, zeker de vogels ervaren dit zo. Dat betekent dat we de verandering van de vogelpopulatie steeds meer gaan zien. Pionier soorten en open land liefhebbers onder de vogelpopulatie voelen zich minder thuis in de meer omsloten landschappen die we nu zien. Je moet dan denken aan de roodborsttapuit, de gele kwikstaart, de blauwborst en de kievit. Het is natuurlijk jammer, maar ook inherent aan de ontwikkelingen in onze mooie baan.
In het kader van het project ‘meet de mees’ volgen we een aantal nesten van koolmezen. Uiteindelijk wordt gekeken of pesticiden of andere bestrijdingsmiddelen in niet uitgekomen eieren of dode jongen voorkomen. Dit onderzoek is grootschalig en zal hopelijk wat duidelijkheid scheppen in matige broedresultaten van onze gevederde vrienden. Ook kan het zijn dat er andere onderzoekrichtingen in deze worden ontdekt. Over het verloop van het onderzoek zal ik de lezers van deze stukjes op de hoogte houden.
Tot slot wijs ik erop dat komende zaterdag (3 mei) er weer een Birdwatching day is, deze start om 05.00 uur vanaf de parkeerplaats. Iedereen is van harte welkom!
Rudolf Raymakers
Natuurwerkgroep IVN ‘t Woold
1 mei 2025
Maand: | april 2025 | ||||
Dodaars | x | Kemphaan | Roodborsttapuit | ||
Fuut | Bokje | Tapuit | |||
Aalscholver | x | Watersnip | x | Beflijster | |
Roerdomp | x | Houtsnip | Merel | x | |
Grote Zilverreiger | x | Regenwulp | Kramsvogel | ||
Kleine Zilverreiger | Wulp | Zanglijster | x | ||
Blauwe Reiger | x | Zwarte Ruiter | Koperwiek | ||
Ooievaar | x | Tureluur | Grote Lijster | ||
Zwarte Ooievaar | Groenpootruiter | Sprinkhaanzanger | |||
Lepelaar | Witgatje | Bosrietzanger | |||
Knobbelzwaan | x | Bosruiter | Kleine Karekiet | x | |
Kleine Zwaan | Oeverloper | Grote Karekiet | |||
Rietgans | Kokmeeuw | x | Spotvogel | ||
Kolgans | Stormmeeuw | x | Braamsluiper | ||
Grauwe Gans | x | Kleine Mantelmeeuw | Grasmus | x | |
Brandgans | Zilvermeeuw | Tuinfluiter | x | ||
Canadese Gans | Zwartkopmeeuw | Zwartkop | x | ||
Nijlgans | x | Witwangstern | Fluiter | ||
Indische Gans | Noordse Stern | Tjiftjaf | x | ||
Krakeend | x | Holenduif | x | Fitis | x |
Wintertaling | Houtduif | x | Goudhaantje | ||
Wilde Eend | x | Turkse Tortel | x | Grauwe Vliegenvanger | |
Pijlstaart | Zomertortel | Bonte Vliegenvanger | x | ||
Zomertaling | Koekoek | x | Staartmees | x | |
Slobeend | Kerkuil | Matkop | |||
Tafeleend | Steenuil | Kuifmees | |||
Kuifeend | x | Bosuil | Zwarte Mees | ||
Grote Zaagbek | Ransuil | Pimpelmees | x | ||
Casarca | Gierzwaluw | Koolmees | x | ||
Bergeend | IJsvogel | Boomklever | x | ||
Zwarte Wouw | Groene Specht | x | Boomkruiper | x | |
Rode Wouw | x | Zwarte Specht | x | Wielewaal | |
Bruine Kiekendief | Grote Bonte Specht | x | Gaai | x | |
Blauwe Kiekendief | Kleine Bonte Specht | Ekster | x | ||
Havik | Boomleeuwerik | Kauw | x | ||
Sperwer | x | Veldleeuwerik | x | Roek | x |
Buizerd | x | Oeverzwaluw | Zwarte Kraai | x | |
Torenvalk | x | Boerenzwaluw | x | Raaf | |
Boomvalk | Huiszwaluw | Spreeuw | x | ||
Slechtvalk | Boompieper | x | Huismus | x | |
Patrijs | Graspieper | x | Ringmus | ||
Kwartel | Gele Kwikstaart | x | Vink | x | |
Fazant | x | Balkankwikstaart | Keep | ||
Waterral | Grote Gele Kwikstaart | Groenling | x | ||
Waterhoen | x | Witte Kwikstaart | x | Putter | x |
Meerkoet | x | Winterkoning | x | Sijs | |
Kraanvogel | Heggemus | x | Kneu | ||
Scholekster | x | Roodborst | x | Barmsijs | |
Kleine Plevier | Nachtegaal | Kruisbek | |||
Bontbekplevier | Blauwborst | Goudvink | |||
Morinelplevier | Zwarte Roodstaart | Geelgors | |||
Kievit | x | Gekraagde Roodstaart | Rietgors | x | |
Paapje | |||||
Vuurgoudhaan | |||||
21 | 19 | 25 | |||
totaal 65 |